Ako sa smart technológie dokážu postarať o váš domov?

 

 

Smart riešenia sa tešia veľkej obľube. Štandardná elektroinštalácia, kde každý spotrebič funguje samostatne je klasika, ale vzájomná možnosť komunikácie všetkých domácich spotrebičov poskytuje neuveriteľné možnosti. Ďalej sa dočítate:

 

 

 

 

 

Najhlavnejšia smart vecička v dome

 

Jadrom celého smart systému v dome je riadiaca jednotka - miniserver, ktorý je spolu s ďalšími komponentami uložený v rozvodnej skrini hneď vedľa domových poistiek.

 

 

 

 

Miniserver je počítač, na ktorý sú pripojené všetky zariadenia v dome, ako napríklad vypínače, zásuvky, svetlá, vonkajšie žalúzie, kúrenie, rekuperácia, bazén, či sauna. Do miniservera tiež putujú informácie zo senzorov teploty, vlhkosti, intenzity svetla, pohybu, CO2 a VOC.

 

Miniserver dokáže spracovávať a vyhodnocovať niekoľko stoviek dát naraz a rozhoduje sa podľa jednotlivých vstupov a daného programu.

 

Vďaka informáciám zo senzorov a informáciám o počasí a čase vykonáva systém naprogramované úlohy. V dome sú všetky zariadenia vzájomne poprepájané a preto môžu spolu komunikovať. Majiteľ domu tým získava veľkú výhodu oproti štandardnej elektroinštalácií.

 

 

 

Ako to funguje

 

Vybrali sme pre vás iba časť z mnohých funkcií a schopností inteligentného riadiaceho systému.

 

Riadenie vykurovania v zime
Meteostanica na dome, informácie o počasí z internetu a aktuálne informácie o teplote v každej miestnosti. Všetky tieto zdroje využíva miniserver na to, aby dokázal riadiť vykurovanie, vzduchotechniku - rekuperáciu a vonkajšie žalúzie. Podľa vašich preferencií prihliada na to, aby sa v každej miestnosti dosahovala nastavená teplota s použitím čo možno najmenšej spotreby energií na vykurovanie.

 

 

 

 

Riadenie vetrania v dome
Funguje rovnako ako riadenie vykurovania s jedným rozdielom. Miniserver prihliada aj na vlhkosť či kvalitu vzduchu v miestnostiach pomocou CO2, VOC a pohybových čidiel. Podľa zadefinovaného programu sa v dome udržuje kvalita vzduchu vzhľadom na dennú hodinu a obsadenosť domu. To všetko vykonáva riadiaca jednotka neustále a samostatne, bez zásahu majiteľa domu.

 

Osvetlenie domu
Každý vypínač a svetlo sú priamo napojené na miniserver. Ten určuje ich jednotlivé funkcie. Napríklad jedno stlačenie zapne alebo vypne svetlo, dve stlačenia prepnú scénu v izbe a tri stlačenia vypnú všetky svetlá v miestnosti. Takto jednoducho môžete cez telefón ovládať jednotlivé svetlá z pohodlia gauča a prispôsobiť si osvetlenie v celom dome podľa potreby.

 

Centrálny vypínač - úsporný režim
Funkcia, ktorú si v štandardných domoch nevieme ani predstaviť a naopak, majiteľom smart zariadení neuveriteľne uľahčuje život. V princípe ide o to, že pri vchodových dverách je “centrálny vypínač”, ktorý je naprogramovaný tak, aby po jeho stlačení pri odchode majiteľov z domu, dom prešiel do úsporného režimu. Po stlačení centrálneho vypínača sa vypnú svetlá, hudba, upraví sa vykurovanie a vetranie na požadovanú teplotu, aktivujú sa pohybové čidlá a čidlá otvorenia okna a dverí. Dom tak čaká na návrat majiteľov.

 

Naplánované úlohy
Kým nie sú majitelia doma, smart systém vykonáva naplánované úlohy. Zaznamenáva prípadný pohyb v okolí domu, riadi polievanie trávnika, udržuje teplotu v dome či bazéne a to všetko bez zásahu majiteľa.

 

 

 

“Celé smart riešenie domu je len tak inteligentné ako inteligentne sú naprogramované jednotlivé úlohy, ktoré má vykonávať. Preto v domoch HYGGE HOMES ponúkame bezplatný UPGRADE softvéru, ktorý zabezpečí najlepšie možné využitie inštalovaného SMART systému.“ [HH]

 

 

 

Smart systém je bezpečný a spoľahlivý

 

Srdcom domov HYGGE je spomínaný miniserver. Zhromažďujú sa v ňom všetky dáta vášho domova ako teplota vzduchu, vaša prítomnosť či spotreba energií.

 

 

Všetky tieto informácie však zostávajú v bezpečí na pamäťovej karte, ktorá je súčasťou miniservera. O dáta sa nemusíte báť, pretože nedochádza k ich zdieľaniu cez vzdialené externé úložiská, tzv. cloudy.

 

Smart systém nepotrebuje internet
Miniserver a jednotlivé komponenty ako spotrebiče, zásuvky, vypínače a čidlá, tvoria vlastný nezávislý systém, ktorý nepotrebuje prístup na internet. Jednotlivé informácie sa v systéme prenášajú buď štandardne cez kabeláž alebo bezdrôtovo, použitím domácej wifi siete.

 

V prípade poruchy je k dispozícii servisný zásah aj cez internet, bez nutnosti osobnej návštevy technika u vás doma. O svoje nastavenia sa nemusíte báť. Miniserver sa jednoducho vymení, vloží sa do neho pamäťová karta a systém funguje ďalej presne tak, ako doteraz.

 

 

 

Budúcnosť bývania môžete zažiť už teraz

 

Trendy ako smart telefóny, spotrebiče, autá a mestá jasne naznačujú budúcnosť aj v stavebnom priemysle.

 

Možnosť riadenia jednotlivých komponentov (chladenie, vetranie, kúrenie, osvetlenie) a spotrebičov (práčka, digestor, domáci intercom, vstupná brána) má v dome neobmedzené možnosti využitia v prospech bezpečnosti, šetrenia energií, pohodlia a komfortu bývania.

 

 

 

 

Na to, aby sa mohol dom v budúcnosti jednoducho prispôsobovať novým technológiám, musí byť pripravený už pri výstavbe. Dôležitou súčasťou smart riešenia je samotný software, ktorý sa neustále vyvíja a vylepšuje z dôvodu zvýšenia bezpečnosti a komfortu bývania. Jeho veľkou výhodou je možnosť jednoduchého UPDATE-u cez internet.

 

 

 

“Páči sa nám predstava, že po aplikácií updatu systému bude môcť užívateľ napríklad zistiť aktuálnu spotrebu na kúrení či chladení hneď po otvorení okna. Alebo bude môcť sledovať vplyv vonkajšej teploty na vnútornú teplotu v dome a takto viac chápať ako ovplyvňuje vonkajšia teplota vnútornú klímu domu.” [HH]

 

 

Zdroj informácií: https://www.loxone.com/cscz/

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať: