Porovnanie dvoch nulových domov kategórie A0!

Alebo ako ušetriť 40 000 € na vykurovaní!

 

 

 

 

 

 

Energetická kategória A0 a štátna dotácia

 

Od 1. 1. 2021 bude na Slovensku podľa aktuálne platnej vyhlášky č. 364/2012 Z. z. možné postaviť len domy, ktoré spĺňajú najprísnejšie štandardy Európskej únie a to  energetickú triedu A0, čiže budovu s takmer nulovou potrebou energie.

 

Po viac ako 3 rokov sľubov sa úrady dostali k tomu, že reálne v septembri 2019 spustili prvé kolo štátnej dotácie na výstavbu energeticky veľmi úsporných rodinných domov v kategórií A0, ako kompenzáciu zvýšených nákladov na výstavbu.

 

Na to, aby aj naše domy spadali do energetickej kategórie A0, bolo potrebné urobiť maličký zásah do technológie ohrevu teplej vody, vďaka čomu všetci naši klienti majú možnosť požiadať o štátnu dotáciu v sume až 8 000 €. 

 

 

 

 

 

 

Porovnanie domu HYGGE HOMES vs. štandardný murovaný dom.

 

Na základe týchto informácií, analýze a porovnaní našich domov HYGGE HOMES  s inými štandardnými domami v kategórií A0 sme zostali doslovne v šoku!

 

Je možné, aby dva domy, ktoré podľa energetického certifikátu spadajú do tej najprísnejšej energetickej kategórie, boli tak rozdielne? Vedeli sme, že technológia pasívnych domov je najvyšší štandard, ale netušili sme, koľko ušetrí svojim majiteľom!

 

 

 

" Technológia pasívnych domov je najvyšší štandard,
ktorý reálne šetrí svojim majiteľom náklady! " [HH]

 

 

 

Niečo nám tu nesedelo a preto sme začali pátrať po tom, čo za tým je.  Ako je možné, že dva domy s veľmi podobnou úžitkovou plochou, s veľmi podobnými nákladmi na výstavbu, s tým istým energetickým certifikátom, môžu byť tak rozdielne?

 

 

Porovnali sme:

 

 

 

Ďalej v článku sa dočítate čo sme zistili.

 

 

 

 

Porovnanie energeticky identických domov kategórie A0

 

 

 

 

 

 

Informácie z Energetického certifikátu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak kde je rozdiel?

 

 

Porovnali sme spotrebu a celkové náklady len na vykurovanie, keďže tie zvyčajne tvoria najvyššie výdavky na chod domu. Ale samozrejme treba rátať aj s ostatnými nákladmi pri užívaní domu, ktoré nie sú  zanedbateľné. Z dôvodu prehľadnosti sme sa zamerali práve na najväčší náklad – vykurovanie.

 

 

 

* cca 0,12 € je celková suma, ktorú užívateľ platí za kWh spotrebovanej el. energie.

 

** brali sme veľmi optimistický variant, pričom výmena technológie tepelného čerpadla sa môže pohybovať od 6 000 € po 10 000 € a viac.

 

** Rozdiel v nákladoch len na vykurovaní a výmene technológií. A to sa nesmie zariadenie za 10 rokov pokaziť. Nezapočítali sme servisné obhliadky a revízie min. raz za 2 roky.

 

Pre zjednodušenie sme vo výpočtoch zanedbali každoročné zvyšovanie cien energií, ľudskej práce (montáž nového kotla), výdrž podlahového vodného vykurovacieho systému a rozvodov kúrenia (je diskutabilné, či tento systém vydrží funkčný 40 rokov) alebo infláciu.

 

 

 

 

 

 

Tak kde je teda rozdiel v domoch?

 

 

 

„Prečo majiteľ veľmi kvalitného murovaného domu v energetickej triede A0
zaplatí len na vykurovaní za 10 rokov viac ako 10 212 € a za 40 rokov viac ako 40 848 €
ako majiteľ domu HYGGE HOMES?”

 

 

 

 

Pozreli sme sa teda na to najdôležitejšie, stavbu domu, okná, steny, izolácie stien, podláh, stropu a technológiu vykurovania.

 

 

 

Porovnanie stavby domu

 

 

 

* viac ako 48% energie na vykurovanie sa v zimnom období získava zo slnečných lúčov

 

 

 

Viac o výhodách pasívnych domov sa dočítate v tomto článku: Od roku 2021 len pasivny štandard! alebo v článku: Dom bez kotla!

 

 

 

 

Porovnanie technológie vykurovania

 

 

 

 

 

 

Aký z toho vyplýva záver?

 

 

Kde sme my v HYGGE HOMES  minuli 22 000 €, keďže výsledná cena domov je totožná?

Vložili sme ich do kvalitnejšej tepelnej izolácie, lepšej orientácie domu, kvalitnejšej rekuperácie a vzduchotestnosti. Čo majiteľom domu HYGGE HOMES prinesie dlhodobo kvalitnejšie a lacnejšie bývanie s pridanou hodnotou.  

 

 

Čo dostane majiteľ murovaného domu za 20 rokov?

Na technológiu pri výstavbe domu minul 25 000 € a počas používania domu len na spotrebe a výmene kotla za 20 rokov, minie ďalších 25 000 €. Celková minutá suma bude neuveriteľných 50 000 €!

 

 

Ako to vychádza pri domoch HYGGE HOMES?

Použili sme 22 000 € na lepšiu tepelnú obálku domu  a 3000 € na technológiu vykurovania s doživotnou zárukou. Počas používania domu za 20 rokov minieme 5 400 €, dokopy tak minieme 30 400 €. Takže majiteľovi domu ušetríme za 20 rokov viac ako 20 000 €. A za 40 rokov až neuveriteľných 40 000 €!

 

 

 

 

 

" Majiteľovi domu ušetríme za 20 rokov viac ako 20 000 €.
A za 40 rokov až neuveriteľných 40 000 €! "

 

 

 

 

 

V porovnávaných domoch sú ďalej použité nasledovné technológie:

 

 

Smart technológia
V oboch domoch je použitá rovnaká smart technológia značky LOXONE.

 

 

Klimatizácia
Murovaný dom z dôvodu slabšej izolácie stien a strechy potrebuje používať počas leta klimatizáciu, domy HYGGE HOMES nie.  Použitá klimatizácia je centrálna a bude si vyžadovať pravidelný servis a čistenie, čo je pri použitej technológií rozvodov dosť diskutabilné hlavne po 20 až 40 rokoch používania.  Otázka je, ako dlho vydrží klimatizačná jednotka a po koľkých rokoch ju bude treba vymeniť za novú.

 

 

Rekuperácia
V oboch domoch je použitá rekuperácia, ale v každom dome je navrhnutý iný systém.

 

V murovanom dome sú využité oceľové flexi rozvody, ktoré zhoršujú možné čistenie v budúcnosti. A samotná rekuperačná jednotka nie je konštruovaná na servisný zásah priamo majiteľom domu, ale musí byť servisovaná špecializovanou firmou.

 

V domoch HYGGE HOMES je rekuperačné potrubie robené formou pavúkov priamo z technickej miestosti, až do jednotlivých izieb. Potrubie je z vnútornej strany hladké a opatrené antibakteriálnym materiálom. Majiteľ si ho vie veľmi jednoducho vyčistiť aj sám. Rekuperačná jednotka je situovaná v dostupnej výške tak, aby sám majiteľ domu vedel počas používania kontrolovať a vymieňať filtre, prípadne robiť iné servisné zásahy.  

 

 

 

 

Ako sú na tom teda domy kategórie A1?

 

 

V tomto článku sme si porovnávali dva veľmi kvalitné domy, ktoré spadajú do najprísnejšej energetickej triedy A0. Ak by sme si ale porovnali náš dom HYGGE HOMES s domom v kategórií A1 (od roku 2016 všetky postavené rodinné domy musia spadať minimálne do kategórie A1,) rozdiely budú ešte markantnejšie!!

 

 

Ročné náklady na vykurovanie rodinného domu kategórie A1

 

50 x 180 x 0,12 =

 

1080 €/rok

 

(čo je cca 90 €/mesiac)

 

 

Za 10 rokov = 10 x 1080 + 6 000 = 16 080 €
Za 20 rokov = 20 x 1080 + 2 x 6 000 = 33 600 €
Za 40 rokov = 40 x 1080 + 4 x 6 000 = 67 200 €

 

 

 

„ Za 40 rokov zaplatí majiteľ domu s úžitkovou plochou cca 180 m2
viac ako 67 200 € na vykurovaní a výmene technológie kúrenia! “

 

 

 

 

 
" Buďte smart a myslite na budúcnosť. "

 

 

" Dohodnite si s nami stretnutie a my Vám radi odprezentujeme ďalšie dôvody,

 

 

prečo sú domy HYGGE HOMES najlepšia voľba na trhu. "
 

 

 

 

KONTAKT:

 

"Tešíme sa na stretnutie s Vami."

 

Ing. Ľuboš Vislocký, CEO

lubos.vislocky@hyggehomes.sk

+421 905 414 968

 

 

 

 

 

 

Čítajte ďalej:

 

Kvalitné a zdravé prostredie v domoch Hygge Homes

Dom bez kotla, tepelného čerpadla a komína?

Postavíme základy vášho domu na prvom stretnutí