Takto vytvárame kvalitné a zdravé prostredie v domoch Hygge Homes

(alebo, čo by ste mali vedieť o prostredí, v ktorom žijete)

 

 

Vzduch, ktorý dýchame v interiéri, môže byť 2 až 5 krát viac znečistený ako v exteriéri. Znečistenie je spôsobené materiálmi, ktoré nás obklopujú v interiéri a samotným pobytom doma. Riešením je pravidelné vetranie, ktoré sme v Hygge Homes vyriešili efektívnym spôsobom. Ten zaručuje kvalitný a čistý vzduch 24/7. Ďalej sa dočítate:

 

 

 

 

 

Človek trávi v interiéri viac ako 90% svojho času

 

 

 

 

V interiéri varíme, raňajkujeme, oddychujeme, spíme, deti sa hrajú. Hlavne v horúcich letných dňoch a studených zimných mesiacoch tu trávime viac ako 90% svojho času. Preto je nesmierne dôležité aby prostredie, v ktorom sa pohybujeme, obsahovalo čo možno najmenej škodlivých chemických látok, ktoré sa môžu uvoľňovať do ovzdušia.

 

Každá činnosť, ktorú v dome vykonávame, so sebou prináša znečisťovanie vzduchu v interiéri. Varenie, upratovanie, práca na počítači, pozeranie televízie, čítanie knihy, spánok - pri každej z týchto činností sa do prostredia dostávajú chemické látky obsiahnuté v jednotlivých výrobkoch.

 

Už samotný pobyt osôb v interiéri výrazne znečisťuje vzduch.

 

 

 

"Dospelá osoba vydychuje vzduch s koncentráciou CO2 na úrovni 40 000ppm, pričom koncentrácia CO2 v exteriéri je na úrovni 500ppm"   

ppm = (parts per milion)

 

 

 

Uzatvárame sa do zlatých klietok plných chemického kokteilu 

 

 

 

 

Na kvalitu vnútorného prostredia majú vplyv materiály, ktoré nás obklopujú v interiéri, čiže materiály stien, podláh, alebo stropu. Nezanedbateľnou súčasťou vnútorného prostredia je aj samotný nábytok a zariadenie domu.

 

Stavebné materiály, nábytok, textil, či zariadenie obsahujú koncentrácie rôznych chemických látok, z ktorých sú vyrobené, ako napríklad:

 

Tieto látky sú obsiahnuté v kozmetických prípravkoch, čistiacich a dezinfekčných prostriedkoch, rozpúšťadlách, riedidlách, osviežovačoch vzduchu, vonných tyčinkách, domácom vybavení (elektronika, elektrické spotrebiče, nábytok, koberce, matrace, plasty) a v stavebných materiáloch (penové izolácie, lepidlá, farby, drevotriesky, podlahoviny, a iné).

 

Jej zdrojom v domácnostiach je často nábytok z drevotriesky, podlahoviny, koberce, tapety, lepidlá, oblečenie, čistiace prostriedky, kozmetika, alebo nekvalitné plyšové hračky.

Vo vonkajšom prostredí sa vyskytuje v koncentrácii 10 - 100µg/m3. Vo vnútornom prostredí môže presiahnuť hodnotu až 370µg/m3.

 

 

V ovzduší domu sa ďalej nachádzajú látky ako:

 

 

 

 

“Vzduch, ktorý dýchame v interiéri
môže byť 2 - 5 x viac znečistený ako vzduch v exteriéri“

 

 

 

Zvýšené hodnoty chemických látok v interiéri môžu viesť k takzvanému Sickbuilding syndrómu (SBS). Prejavuje sa zhoršením reakcií centrálnej nervovej sústavy, bolesťami hlavy, respiračnými problémami, astmou a zhoršením sústredenia. Človek má v takýchto priestoroch pocit nepohodlia a diskomfortu.

 

Zvýšená hladina CO2 vo vzduchu má na ľudské zdravie celú radu nepriaznivých účinkov. Tie môžu zahŕňať bolesti hlavy, závraty, únavu, nepokoj, ťažké dýchanie, potenie, zvýšenú tepovú frekvenciu, čí zvýšený krvný tlak.

 

Preto je veľmi dôležité pri výbere materiálov dbať na to, aby obsahovali čo možno najmenej škodlivých chemických látok.

 

 

 

“Pri navrhovaní domov HYGGE HOMES
sme dbali na kvalitu vnútorného prostredia.” [HH]

 

 

 

Domy HYGGE HOMES sú navrhnuté a postavené v najväčšej možnej miere z ekologických materiálov s minimálnym obsahom nebezpečných chemických látok, ktoré by sa počas životnosti domu následne uvoľňovali do vnútorného prostredia domu.

 

Použitím kvalitných a ekologických materiálov zabezpečíme nielen dlhú životnosť stavby, ale hlavne zdravé, čisté a príjemné prostredie pre bývanie.

 

 

 

Nedostatočné vetranie má vplyv na naše zdravie
(hodnoty CO2 v interiéri)

 

 

 

Vysoká koncentrácia chemických látok, ako sú CO2 a VOC, má každodenný vplyv na naše zdravie a pohodu doma.

 

Ľudia si neuvedomujú, že občasným vyvetraním, keď majú pocit vydýchaného vzduchu, nezabezpečia dlhodobo čerstvý vzduch v interiéri.

 

Akonáhle sa zavrie okno a prestane s vetraním, začne sa v interiéri opäť zvyšovať hladina nebezpečných chemických látok.

 

 

 

Vydýchaný vzduch, nízka úroveň kyslíka a vysoká úroveň CO2 spôsobujú nekvalitný spánok, nedostatočné prekrvenie mozgu a celkovo slabú mieru regenerácie počas spánku.

 

 

 

"Doporučená koncentrácia CO2 vo vzduchu by mala byť udržovaná pod hodnotou 1‘000ppm. Pri prekročení tejto hodnoty dochádza k únave, poklesu koncentrácie, ospalosti a k pocitu vydýchaného vzduchu."

 

 

 

Príklady koncentrácie CO2:

 

○      350 - 500ppm: koncentrácia vo vonkajšom prostredí.
○      1‘000 - 2‘000ppm: príznaky únavy a znižovanie koncentrácie, pocit vydýchaného vzduchu.
○      2‘000 - 5‘000ppm: nastávajú bolesti hlavy, znížená koncentrácia, únava.
○      > 5‘000ppm: nevoľnosť a zvýšený tep.
○      > 15‘000ppm: dýchacie ťažkosti, závraty.
○      > 40‘000ppm: možná strata vedomia.

 

 

Na to, aby sme udržali úroveň nebezpečných chemických látok, ako sú CO2 a VOC, na priaznivých hodnotách, je potrebné zabezpečiť pravidelnú a dostatočnú výmenu vzduchu v interiéri.

 

 

 ✘     Jedným zo spôsobov je pravidelné otváranie okien v izbách. Následkom ale je ochladzovanie alebo prehrievanie interiéru v zimných alebo letných dňoch, či púšťanie prachových a alergénnych čiastočiek do interiéru. Takýmto spôsobom sa taktiež nedá zabezpečiť pravidelné vetranie počas spánku.

 

✔    Druhým, omnoho účinnejším spôsobom je použitie núteného vetrania, tzv. vzduchotechniky, ktorá nám zabezpečuje potrebnú výmenu vzduchu 24/7.

 

✔    Na to, aby sme počas výmeny vzduchu núteným vetraním neprichádzali o teplo či chlad, ktoré sme si v dome vyrobili, a aby sme do domu nepúšťali škodlivé častice, sa používa rekuperácia vzduchu.

 

✔    V domoch HYGGE HOMES používame rekuperáciu vzduchu pre pasívne domy, ktorá nám zabezpečí udržanie až 90% tepla alebo chladu v interiéri domu, a pomocou filtrov zaručí kvalitu a čistotu privádzaného vzduchu.

 

✔    Rekuperáciu vzduchu je možné napojiť priamo na čidlá CO2 a VOC a takto pravidelne kontrolovať a riadiť kvalitu vnútorného prostredia.

 

 

 

“Zabezpečením pravidelnej výmeny vzduchu pomocou rekuperácie
dosahujeme v domoch HYGGE HOMES kvalitné vnútorné prostredie,
vysoký štandard bývania, ale hlavne komfortné, zdravé a bezpečné prostredie.” [HH]

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať: